PRESENT

Born : 19th February 1947
Birth Place : Pune.                                                                       MOST REV. LOURDES DANIEL

Studies :pre late
School in Garrison High School, Dehu Road, Pune
Presently known as St. Jude’s High School. He graduated from the University of Bombay and obtained the degree of B. A. in Sociology. He completed his Philosophical and Theological studies in the St. Pius X College, Mumbai.

Priestly Ordination : 19th April 1980 for the Diocese of Poona.

Ministries exercised:
Asst. Parish Priest at St. John’s Church, Ahmednagar;
Rector of Diocesan Minor Seminary, Pune;
Parish Priest of St. Ignatius Church, Kirkee, Pune;
Parish Priest of Our Lady of Perpetual Help Church, Pune;
Spiritual Director of Papal Seminary;
Vicar General of the Poona Diocese.

Episocopal Ordination : He was appointed Bishop of Amravati on 8th June 2007 by His Holiness, Pope Benedict XVI. His Episcopal ordination took place on 02nd August 2007 in Amravati.
On 28th November 2009 he was given the additional charge of Apostolic Administrator of the Catholic Diocese of Nashik until 11th November 2010.
Appointed Bishop of the Diocese of Nashik by His Holiness, Pope Benedict XVI. Installed on 14th December 2010.